Ponos
  • Intervjui
  • Kolumne
    • Bogdan Petrović
    • Milan Nikolić
    • Ksenija Mijatović
  • Psihologija i zdravlje
  • Umetnost
  • Beograd Prajd

Ponos

  • Intervjui
  • Kolumne
    • Bogdan Petrović
    • Milan Nikolić
    • Ksenija Mijatović
  • Psihologija i zdravlje
  • Umetnost
  • Beograd Prajd
Belgrade Pride (aktivnosti)

Retrospektiva prajda

by admin 12 Septembra, 2018
12 Septembra, 2018
Retrospektiva prajda

 

2001

Prva beogradska Parada Ponosa je organizova 30. juna 2001. pod sloganom “Ima mesta za sve nas”. Mali broj okupljenih na Trgu Republike napali su pripadnici desničarskih organizacija i navijačkih grupa. Policija je bila malobrojna, nepripremljena i nije adekvatno reagovala na nasilje. Povređeno je više od četrdeset osoba, dok je zvanična reakcija Vlade izostala.

2002

Zakon o radiodifuziji predviđa suzbijanje govora mržnje u programima radijskih i televizijskih emitera, između ostalog i po osnovu seksualne orijentacije.

Tuca – gej parada
Foto: Andrija Ilic

Tuca – gej parada, policija
Foto: Andrija Ilic

2003

Usvojen Zakon o javnom informisanju koji sankcioniše govor mržnje, uključujući i onaj zbog drugačije seksualne orijentacije.

2004

Okupila se grupa aktivista sa namerom da organizuje Prajd 2004. godine. Pripreme su trajale nekoliko meseci, a nakon eskalacije nasilja na Kosovu i paljenja džamija u Beogradu i Nišu, marta 2004. Odustalo se od daljih priprema.

 

2005

Donesen je Zakon o radu u kome se po prvi put zabranjuje diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije u radnom okruženju. Zakon o visokom obrazovanju kojim se garantuje pravo na visoko obrazovanje svima, uključujući i građane drugačije seksualne orijentacije donesen je u Skupštini Srbije.

2007

Zavod za transfuziju pristao da promeni naziv dela baze podataka koji je do tada postojao kao “0041 – Visoko rizično seksualno ponašanje: homo, biseks, promiskuitetni”.

2008

Usvojen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti kojim se predviđa da su naročito osetljivi podaci oni koji se odnose, između ostalog, i na seksualni život i da se mogu prikupljati samo na osnovu slobodno datog pristanka. Srpsko lekarsko društvo obavestilo “Labris” da “istopolna orijentisanost nije bolest”.

 

 

2009

Zabranjena konferencija za štampu Gej Strejt Alijanse u Sava centru, posle čega su LGBT aktivisti protestovali ispred zgrade ovog kongresnog centra. Posle velikih otpora verskih zajednica i povlačenja zakona iz procedure, usvojen Zakon o zabrani diskriminacije u kome se potpuno zabranjuje diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije u svakoj životnoj situaciji. Pripremljena je Parada Ponosa pod sloganom “Vreme je za ravnopravnost” koja je trebalo da se održi 20. septembra 2009. Održavanje su podržale javne ličnosti, međunarodne organizacije, predstavnici vlasti. Veliki broj pretnji organizatorima/kama i učesnicima/cama Parade Ponosa od strane navijačkih grupa i ekstremističkih organizacija pojavio se u javnom prostoru. Vlasti su vršile pritisak na organizatore da skup izmeste u park na Ušću. MUP je zabranio skup nekoliko dana pre održavanja.

 

photo: Milan Obradović/BETA

photo: Emil Vas/BETA

2010

Održan je Prajd pod sloganom “Možemo zajedno”. Šetnja je počela 10. oktobra 2010. u parku Manjež, gde se okupilo više od 500 učesnica/ka. Iako je država organizatorima/kama garantovala bezbednost, procena ja bila loša i došlo je do velikih sukoba policije i huligana u centru Beograda. Procenjuje se da je na ulicama bilo više od 6000 policajaca i isto toliko huligana. Tokom nereda povređena su 132 policajca i 25 građana, a uhapšeno je oko 250 osoba. Iste godine organizovana je i prva Nedelja ponosa koja je ostala jedini deo manifestacije bez bezbednosnih problema.

 

photo: Marko Đurica/REUTERS

photo: Emil Vas/BETA

 

 

photo: Vesna Lalić

2011

. Ustavni sud Srbije donosi odluku da je zabrana Parade Ponosa iz 2009. neustavna.

. Donesen Zakon o mladima koji zabranjuje pravljenje razlike i diskriminaciju mladih, pored ostalog, i na osnovu seksualne orijentacije.

. Donesena osuđujuća prvostepena presuda za tešku diskriminaciju LGBT+ osoba protiv političara Dragana Markovića Palme.

. Usvojen Zakon o socijalnoj zaštiti koji zabranjuje diskriminaciju korisnika socijalne zaštite, između ostalog, po osnovu seksualne orijentacije.

. Beograd Prajd 2011 pod sloganom “Prajd. Normalno.” bio je zabranjen sa obrazloženjem da država ne može da garantuje bezbednost učesnicima skupa. Kao reakciju na zabranu, aktivisti organizuju “Prajd u četiri zida” u Medija centru, posle kog izlaze na centralnu beogradsku ulicu, posipaju boje duge na kolovoz, zaustavljaju saobraćaj i nose transparent “Ljubav. Normalno.” Prajd je dobio ogromnu podršku u zemlji i inostranstvu. Nedelja ponosa prošla je bez incidenata sa mnogo raznovrsnijim programom.

. Izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju predviđeno je da se najmanje 65% od cene zdravstvene usluge za promenu pola iz medicinskih razloga obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.

 

photo: Vesna Lalić

photo: Vesna Lalić

 

photo: Vesna Lalić

2012

. Izmenama Krivičnog zakonika uvodi se institut zločina iz mržnje kojim se kao otežavajuća okolnost uzima činjenica da je zločin učinjen, između ostalog, zbog nečije seksualne orijentacije.

. Ustavni Sud Srbije zabranio ultra desničarski “Otačastveni Pokret Obraz” čiji su pripadnici najodgovorniji za organizovanje nasilja tokom Parade ponosa 2010.

 

. Beograd Prajd 2012. pod sloganom “Ljubav, vera, nada” ponovo je bio zabranjen odlukom države. Zvanično obrazloženje je bilo da država i dalje ne može da garantuje bezbednost skupa, a odluka je organizatorima saopštena uoči skupa. Kao reakciju na zabranu, aktivisti su ponovo organizovali “Prajd u 4 zida” u Medija Centru u Beogradu posle čega su ispred ove zgrade najavili datum održavanja Beograd Prajda 2013. godine. Nedelja Ponosa je prošla mirno izuzev masovnih protesta ekstremista uoči izložbe “Ecce Homo” u kojoj je autorka koristila biblijske motive. Izložba je i pored protesta održana u Centru za kulturnu dekontaminaciju uz veliki broj posetilaca.

photo: Vesna Lalić

2013

. Ustavni sud Srbije donosi odluku da je zabrana Parade Ponosa iz 2011. bila neustavna.

. Parada ponosa je odlukom države zabranjena treću godinu za redom. Ipak, nakon što su organizatori/ke obavešteni o zabrani, organizovan je Ponoćni Prajd od zgrade Vlade Srbije do Skupštine Srbije. Ova akcija je okupila veliki broj aktivista/kinja, pripadnika/ca LGBT+ zajednice i osoba koje je podržavaju. Međunarodna javnost i mediji su ovaj događaj proglasili Stonvolom Istočne Evrope.

. Usvojene izmene Zakona o učeničkom i studentskom standardu kojima su uvrštene i odredbe o zabrani diskriminacije, nasilja i zlostavljanja u ustanovama po osnovu seksualne orijentacije.

. Donesen Zakon o obrazovanju odraslih koji u svom delu o jednakim mogućnostima pominje i seksualnu orijentaciju.

photo: Vesna Lalić

2014

. 28. septembra 2014. u Beogradu održan je prvi Beograd Prajd koji je protekao bez incidenata i nije bio praćen organizovanim nasiljem. Parada Ponosa održana je pod sloganom “Ponos za sve”. Usvojen Zakon o elektronskim medijima koji pominje i seksualnu orijentaciju kao jedan od osnova za zabranu diskriminacije, mržnje i nasilja u programskim sadržajima pružaoca medijskih usluga. Istovremeno je usvojen i novi Zakon o javnom informisanju i medijima koji u dva člana pominje seksualno opredeljenje kao osnov za zabranu govora mržnje i distribuciju medijskih informacija koje se tumače kao akt nasilja i izazivaju neposredne ozbiljne i nepopravljive posledice.

. Donesen Zakon o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera koji predviđa da građanin/ ka pod ovim merama i sankcijama ne sme biti stavljen/a u neravnopravan položaj, između ostalog, zbog svoje seksualne orijentacije.

photo: Vesna Lalić

2015

Beograd Prajd 2015 je održan 20. septembra 2015. pod sloganom “Moja prava, moji zahtevi”. Ove godine Beograd Prajd postaje članica Evropskog udruženja organizatora Prajda (EPOA) kao i svetskog udruženja Prajd organizacija (InterPride). Nedelja Ponosa i Beograd Prajd protiču bez incidenata i uz smanjeno prisustvo policije. Predstavnici vlasti sve češće daju afirmativne izjave koje se odnose na poštovanje ljudskih prava LGBT+ zajednice i podržavaju održavanje Parade ponosa.

photo: Vesna Lalić

2016

. Treći put za redom Parada ponosa je uspešno održana 18. septembra 2016. U povorci je šetalo 2000 ljudi pod sloganom “Ljubav menja svet», dok je u sklopu Nedelje ponosa realizovano više od 25 događaja. Svi događaji su protekli bez incidenata i uz još manje prisustvo policije.

. Prilikom imenovanja članove Vlade Srbije, Premijer saopštava da je Ana Brnabić, nova Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu, lezbejka.

photo: Vesna Lalić

photo: Vesna Lalić

2017

. 29. Juna – Ana Brnabić stupila je na poziciju Predsednice Vlade Srbije kao prva žena autovana lezbejka.

. Jul – Organizacioni odbor Parade Ponosa najavljuje Prajd pod sloganom “Za Promenu” i prvi put jasno zahteva od države da pravno reguliše istopolne zajednice.

. Avgust – otvoren prvi Prajd Info Centar koji je radio 30 dana i koji je posetilo više od 3 000 ljudi. Tokom trajanja prvog Prajd Info Centra građani kao i LGBT+ populacija su mogli da se informiše o radu LGBT+ organizacija, dešavanjima tokom nedelje ponosa kao i da dobiju informacije u vezi pokreta za LGBT+ prava.

. 17. Septembar – Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i dva ministra bili su deo četvrte po redu uspešno održane Ponosa u kojoj je šetalo više od 2000 ljudi.

 

 

 

2018

ZAHTEVI
Odgovornost države za zaštitu ljudskih prava LGBT+ osoba
Sankcionisanje nasilja nad LGBT+ osobama i primenu člana 54a Krivičnog Zakonika Srbije (zločin iz mržnje)
Usvajanje Zakona o rodnom identitetu
Usvajanje Zakona o registrovanim istopolnim zajednicama
Podsticanje objektivnog i nesenzacionalističkog izveštavanja o problemima LGBT+ osoba
Reforma sistema obrazovanja, uključujući uklanjanje diskriminatornih sadržaja iz udžbenika
Usvajanje zakona koji će pored ostalih vidova vršnjačkog nasilja i uznemiravanja prepoznati i sankcionisati i one slučajeve koji su učinjeni zbog seksualne orijentacije i rodnog identiteta žrtve

0
FacebookTwitterGoogle +Pinterest
Predhodni
QUEER SALON 2018
Sledeći
U kojoj meri su LGBT+ teme prisurne u mainstream stampanim medijima u Srbiji?

Related Articles

Prajd info centar

25 Novembra, 2018

Priština prajd 2018

18 Novembra, 2018

Parada ponosa 2018

5 Novembra, 2018

Podgorica prajd 2018

11 Oktobra, 2018

Volonteri Beograd prajda

30 Septembra, 2018

Nedelja ponosa 2018

25 Septembra, 2018

Otvaranje nedelje ponosa 2018

15 Septembra, 2018

Otvaranje Prajd info centra

15 Septembra, 2018

Ponos i aktivizam

13 Septembra, 2018

Belgrade Pride

  • Prajd info centar

    25 Novembra, 2018
  • Priština prajd 2018

    18 Novembra, 2018
  • Parada ponosa 2018

    5 Novembra, 2018
  • Podgorica prajd 2018

    11 Oktobra, 2018

  •      crd.org
  • civilrightsdefenders
  • crdefenders

  •       transserbia.org
  • Gayten-LGBT

  •    podrska.in.rs
  • grupaIZADJI
  • grupaizadji

  •    dasezna.lgbt
  • dasezna.lgbt
  • dasezna.lgbt

  •    heartefact.org
  • HeartefactFund
  • heartefact_

  •    yihr.org
  • inicijativa.mladih
  • inicijativa

 

Facebook Twitter Instagram

 

  • Kontakt
  • O nama
  • Impressum

@2019 - Ponos. All Right Reserved. © Copyright 2019. Designed and Developed by Frozen code.