Istok Pavlović, ekspert Internet marketinga i odličan poznavalac dešavanja na online-u i šire od toga, te jedan od uticajnijih srpskih blogera u kratkom intervjuu za naš sajt otkriva svoju impresiju o prajdu i LGBT+ osobama u Srbiji danas:
- Da li misliš da su danas LGBT+ osobe u Srbiji bolje prihvaćene nego pre 10 godina i da li je to zasluga prajda (ako misliš da jesu bolje prihvaćene)?
Bolje su prihvaćene, i mislim da je najzaslužniji internet. Pristup informacijama van Srbije vremenom je učinio da ljudi vide masu pozitivnih primera iz LGBT+ sveta, da bi vremenom shvatili da sve to “nije toliko strašno” kao što im je opisivao otac, ili homofobični prijatelj, ili ko god im je već napunio glavu predrasudama. - Šta misliš o Prajdu danas – Da li ide u dobrom smeru ili ne?
Prajd je u Srbiji negativno percipiran kroz dve pogrešne slike koje treba da promeni. Prva slika je “mala grupa gej oportunista koji primaju pare iz inostranstva i zato spinuju priču da su ugroženi, jer od toga žive”. Druga pogrešna slika je od krajnje desničarskih, koji to zamišljaju kao scenu iz seks kluba na ulici pred decom”. Ova druga slika se vremenom izmenila, ali ova prva nije, i na tome treba poraditi. Glavni problem je što se u Srbiji sve posmatra kroz novac. Ako neko nešto radi, to sigurno radi jer želi da “uzme neku lovu”. Kakva god informacija da se pojavi u medijima, nebitno da li je vezana za LGBT+, bilo koja vest – pogledajte komentare. Većina su na temu “ovde neko uzima debele pare da radi ove mutne radnje”. Ja znam po sebi to jako dobro. Šta god da objavim na društvenim mrežama, uvek će se pojaviti komentar “koliko su te platili da ovo napišeš”. Slikam sladoled koji mi se dopao, bilo koju sitnicu, to je komentar. Takav stav je posledica opšte nemaštine. Zato je to glavni problem svih LGBT organizacija u Srbiji. Šta god da se navede kao problem koji ima ta populacija, ogroman deo javnosti će to posmatrati kao “izmišljaju probleme da bi uzeli pare iz EU fondova”. I to je, onako, jedan ozbiljan problem percepcije za rešavanje.3. Šta bi poručio organizatorima?
Prenesite sliku o prajdu do što više ljudi. Bitno je da se to snimi, da se od toga naprave kratki filmovi koje će videti što više ljudi. Ja bih od toga napravio dobru žurku i zezanje, i to pustio da vide svi na društvenim mrežama, pa i na TV-u ako je moguće. Zašto – pa zato što onda ovaj momenat “uzimaju pare” pada u vodu. Ako je to sve do dobrog zezanja i žurke u slavu različitosti onda nema te negativne percepcije.
Autor: Goran Miletić